MITA įsijungia į Europos inovacijų pirkimų kompetencijos centrų tinklą

Data

2018 07 30

Įvertinimas
1
ikiprekybiniai.jpg

Praeitą savaitę  Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA), palaikoma Europos Komisijos (EK),  tapo asocijuota „Procure2Innovate“ (P2I) projekto partnere. P2I projekto metu bus įsteigti arba išplėsti veikiantys inovacijų pirkimų kompetencijos centrai,  10-yje Europos šalių: Austrijoje, Vokietijoje, Nyderlanduose, Ispanijoje, Švedijoje, Estijoje, Graikijoje, Airijoje, Italijoje ir Portugalijoje. MITA direktoriaus pavaduotojas Gintas Kimtys teigia, kad prisijungimas prie projekto MITA suteiks išskirtinę galimybę mokytis iš ES valstybių narių ir pritaikyti gerąją praktiką Lietuvoje.

Šiuo metu viešasis sektorius didelę dalį pinigų išleidžia viešiesiems pirkimams, kurių metu paprastai įsigyja rinkoje jau esančias prekes ir paslaugas. Pasak, MITA projekto vadovės Sigutės Stankevičiūtės, EK per inovatyviųjų viešųjų ir ikiprekybinių pirkimų vykdymą viešąjį sektorių skatina ne „aklai pirkti”, o investuoti į inovacijas ir tokiu būdu:

*taupyti mokesčių mokėtojų pinigus;

*idėjiškai ir finansiškai prisidėti prie inovatyvių produktų kūrimo įmonėse;

*spręsti ekonomines, socialines ir kultūrines problemas. 

Pavyzdžiui, Londono transportas (angl. Transport for London) investavo 8 milijonus svarų  į ikiprekybinius pirkimus,  kurių metu buvo sukurtas Londono metro inovatyvus apšvietimas. Ikiprekybinių pirkimų metu sukurto inovatyvaus apšvietimo dėka Londono transportas 50% sumažino elektros energijos energijos išlaidas, kurios Londone sudaro milijonus svarų per metus, o CO2 emisiją sumažino 60 %. Planuojama, kad per 5 metus Londono transportas sutaupys ne mažiau nei 2,5 milijardo svarų.

Inovacijų pirkimai Lietuvoje žengia pirmuosius žingsius. Tad MITA prisijungimas prie Europos inovacijų pirkimų kompetencijos centrų tinklo suteikia galimybę mokytis iš inovacijų pirkimuose Europoje pirmaujančių valstybių ir kartu su Lietuvos perkančiosiomis organizacijomis pradėti ne „aklai pirkti“, o protingai investuoti į inovacijas.

Daugiau apie projektą: http://p2i.innovation-procurement.org/project/.

Daugiau informacijos apie ikiprekybinius pirkimus: https://mita.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/programos-priemones/ikiprekybiniai-pirkimai.