H2020 sėkmės istorija: pristatė inovaciją smulkiesiems ūkininkams
Data
2017 11 17
Įvertinimas
Programos, kurią inicijuoja ir finansuoja Europos Komisija (EK), „Horizontas 2020“ mažų ir vidutinių įmonių (MVĮ) priemonė skirta novatoriškoms mažoms ir vidutinėms įmonėms, kuriančioms technologijas, produktus ir procesus naujose verslo srityse, gebančioms pakeisti esamas vertės grandines ir turinčioms potencialą tapti rinkos lyderėmis.
Paraišką teikusi ir finansavimą šioje programoje gavusi UAB „Geomatrix“ Lietuvai ir visai Europai pristatė palydovinių duomenų panaudojimo technologiją, padėsiančią smulkiems ir vidutiniams ūkininkams be didesnių investicijų pagerinti savo ūkio našumą ir plačiau suvokti savo turimos žemės ypatumus. Apie šią inovaciją kalbėjomės su buvusiu mokslininku, įmonės įkūrėju ir direktoriumi Dr. Gediminu Vaitkumi.
- Kokiose srityse dirba UAB „Geomatrix“?
- Dirbame jau septintus metus. Pirmuosius penkerius metus save pozicionavome kaip erdvinių duomenų automatizuoto apdorojimo centrą, dirbome su Ispanijos bendrove, iš palydovinių nuotraukų gaminome visos Europos vandens telkinių ir pelkių žemės dangos sluoksnius. Vienas pirmųjų ir pagrindinių mūsų klientų ilgą laiką buvo Europos aplinkos agentūra (EAA). Pastaraisiais metais rinką užtvindė didžiulis kiekis nemokamai platinamų „Sentinel“ palydovų vaizdų. Tai paskatino mus keisti veiklos kryptį, per pusantrų metų persiorientavome į žemės ūkio informacinių paslaugų sritį.
- Jūsų nauja paslauga – žemės ūkio paskirties palydovinės nuotraukos, rodančios žemės būklę – sulaukė itin didelio susidomėjimo. Kuo tai naudinga ūkininkams?
- Mūsų įmonėje kuriama paslauga pagrįsta „Sentinel“ palydoviniais vaizdais, ji skirta smulkiems ir vidutiniams ūkininkams – tai daliai kaimo žmonių, kuri iki šiol buvo ignoruojama didžiausių žemės ūkio informacinių paslaugų kūrėjų. Reikia skirti du ūkininkų tipus: tie, kurie prižiūri didžiulius kiekius žemių, iš esmės užsiima pramonine maisto produktų gamyba ir gali sau leisti investuoti į pažangiausias žemės ūkio technologijas, ir tie, kurie turi nedidelius ūkius, užsiima tradicine žemdirbyste, ir negali sau leisti tokio dydžio investicijų. Vis dėlto, tai antrajai daliai ūkininkų yra ne mažiau svarbi operatyvinė palydovų informacija apie jų žemę, pasėlius ir ganyklas, efektyvesnio ūkininkavimo priemonių diegimas, išnaudojant ilgametę praktinę ūkininkų patirtį – štai čia ir pasitarnaus mūsų paslauga.
- Kaip ši paslauga veikia?
- Naudojant didelius kiekius nemokamai platinamų „Sentinel“ multispektrinių ir radarinių vaizdų, duomenų analitiką ir netgi dirbtinio intelekto algoritmus, yra galimybe santykinai nebrangiai surinkti informaciją apie kiekvieną žemės sklypą. Radarinių palydovų duomenys reguliariai gaunami kas dvi ar tris dienas bet kokiu oru, dieną ir naktį ištisus metus. Šie palydovai nebijo ir debesų, mat juose yra įdiegti aktyvūs sensoriai. Palydovai parodo dirvos šlapumą ir drėgmės pokyčius, mato melioracijos sistemų būklę, leidžia apskaičiuoti sunaikintų pasėlių kiekį, įvertinti augalų augimą ir brandą, numatyti trąšų poreikį ir pan. Dažnai atnaujinama palydovinių vaizdų paslauga leis laiku pastebėti augalų vegetacijos pokyčius kiekviename sklype bei analizuoti pasėlių dinamiką įvairiais laiko intervalais, prognozuoti derlių ir pan. Ūkininkai, gavę tokią informaciją, gali pasitarti su kaimynais ar specialistais dėl galimų problemų sprendimų, imtis prevencinių priemonių, pirkti kitokias medžiagas ar pasėlius. Palydovinės nuotraukos pasitarnautų ir tiems, kurie ruošiasi žemes nuomotis ar pirkti: archyviniai vaizdai rodo, kas su žeme buvo daryta per pastaruosius metus. Papildomai galima išmatuoti reljefą, įvertinti melioracinės sistemos būklę, vandens nutekėjimą, akumuliaciją ir kitus ūkininkui svarbius dalykus.
- Ar ši paslauga naudinga tik Lietuvos ūkininkams, kurie paprastai neturi didelių žemės plotų, ar ir kitų šalių ūkininkams?
- Tikiuosi, kad Lietuvos ūkininkams tai bus naudinga paslauga, siūloma už labai prieinamą kainą. Tačiau, pasirodo, ir užsienyje ne visi ūkininkai nori investuoti į brangias technologijas, ne visi turi tiek daug žemių, kad tai apsimokėtų. Tyrimai rodo, jog net 47% Didžiosios Britanijos ūkininkų linkę susilaikyti nuo investicijų į precizinės žemdirbystės technologijas. Visi supranta, kad trumpalaikės grąžos tikėtis neverta, o rezultatai priklauso ne tik nuo paties ūkininko, bet ir nuo oro sąlygų, todėl retas kuris renkasi išleisti daug, imti paskolas ir pasinerti į verslą, kurio sėkmė nėra užtikrinta. Todėl manome, kad mūsų kuriama „išmaniosios žemdirbystės“ paslauga, kuriai reikalingos ne materialinės investicijos, o pažangus mąstymas ir noras mokytis, turėtų pasitarnauti ne tik Lietuvos, bet ir visos Rytų Europos ūkiuose, kur žemės tikrai geros, kur ūkiai aktyvus, kur dirba daug jaunų žmonių. Tai, su minimaliais kaštais, gali pakelti šių ūkininkų konkurencingumą, sukurti mobilizuojantį, pozityvų efektą provincijų bendruomenėse, todėl šia paslauga susidomėjo ir ES institucijos.
- Kaip prie paslaugos sukūrimo prisidėjo „Horizontas 2020“ programa pagal MVĮ priemonę?
- Pagal šią programą gauta parama padėjo nusibrėžti konkrečius tikslus ir suprasti, ką galime technologiškai padaryti geriau, ištirti rinką. Projektą baigsime vykdyti kitų metų pradžioje. Važinėjame po Lietuvą, bendraujame su ūkininkais, darome Lietuvos žemės ūkio naudmenų struktūros analizę, pasitelksime ir „Eurostat“ duomenis kaimyninių šalių rinkų analizei. Šie metai ūkininkams dėl orų buvo prasti, patirta daug nuostolių. Suvokėme, kad mūsų paslauga galėtų pasitarnauti juos vertinant ir teikiant įrodymus apie pažeistus pasėlius ir patirtą žalą.
- Kokie jūsų įmonės ateities planai?
- Pirmiausia į rinką paleisti šią paslaugą ir užtikrinti, kad ūkininkai ja aktyviai naudotųsi. Kuo daugiau naudosis, tuo ji labiau pigs, nes duomenų apdorojimas yra automatizuotas. Kita sritis, kuri taip pat susieta su palydovų nuotraukomis – miškų monitoringas. Latviai ir estai jau naudoja „Sentinel“ palydovų vaizdus savo miškų monitoringui, nes ten daugiau miškų, mažiau žemės ūkio paskirties plotų. Šiais metais pradėjome teikti ir žemės ūkio deklaracijų kontrolės iš palydovo paslaugas. Nuo kitų metų būsime pasiruošę šią paslaugą siūlyti ir užsienio rinkoms, mat susidomėjimas tokia paslauga ES yra labai didelis.