BDAR
Close

H2020 sėkmės istorija: tapo Europos saulės energetikos lyderiais

Data

2017 12 11

Įvertinimas
0
2017-12-11.png

Lietuviško kapitalo įmonė UAB „Soli Tek R&D“, veikianti saulės energetikos srityje, yra vienintelė tokia veikla užsiimanti bendrovė Šiaurės ir Rytų Europos regione bei viena iš kelių visoje Europoje. Šių titulų ir bendrovei, ir įmonės direktoriui Juliui Denafui neužteko: kaip jis pats sako, norėjosi patekti į tą inovacijų „katilą“, kuriame kuriamos naujos ir tobulinamos įprastos saulės elementų bei modulių technologijos.

Bendradarbiaudama su didžiausiais Europos saulės energetikos tyrimų institutais „Soli Tek R&D“ pateikė sėkmingą paraišką „Horizontas 2020“ programai ir dabar vykdo net du unikalius projektus. Apie įmonės veiklą, vykdomus projektus ir kuriamas inovacijas pasakoja J. Denafas.

– Kokias veiklas saulės energetikos srityje vykdo „Soli Tek R&D“?

– Viena iš mūsų veiklų  – tyrimai. Tai apima silicio saulės elementų bei modulių technologinius tyrimus, naujų produktų kūrimą, dalyvavimą tarptautiniuose saulės energetikos krypties tyrimų projektuose. Esame taip pat ir gamybos įmonė, galinti gaminti multikristalinio silicio saulės elementus. Dar viena mus dominanti sritis – tai saulės modulių integravimas į pastatus. Tai labai aktualu statantiems energetiškai efektyvius pastatus. Jau ir dabar galime pasiūlyti kokybiškų ir veikiančių sprendimų, kai saulės moduliai gali būti naudojami kaip stogo danga. Norime populiarinti savo gaminius ir kurti naujus, dar inovatyvesnius produktus – to siekdami dalyvaujame „Horizontas 2020“.

– Kodėl sumanėte dalyvauti programoje „Horizontas 2020“? Kas tapo jūsų partneriais?

– Dalyvauti programoje nusprendėme dėl to, kad norėjome pradėti bendradarbiauti su didžiausiais Europos saulės energetikos tyrimų centrais. Mūsų nuomone, tai vienas iš geriausių kelių mūsų įmonei, kuri pasauliniu lygiu yra gana nedidelė, patekti ten, kur dirba geriausieji. Susipažinę su didžiausiais Europos saulės energetikos tyrimų institutais, tokiais kaip Vokietijos Fraunhoferio saulės energijos sistemų institutas („Fraunhofer ISE“) bei Tarptautinis Konstanco saulės energijos tyrimų centras („ISC-Konstanz“), Prancūzijos nacionalinis saulės energijos institutas (CEA-INES), Skandinavijos nepriklausoma tyrimų organizacija Norvegijoje (SINTEF) ir kt., kartu generavome idėjas ir teikėme paraiškas „Horizontas 2020“ programai.

Džiaugiamės, kad pavyko suburti labai rimtus partnerius, sugeneruoti inovatyvias ir aktualias idėjas bei gauti finansavimą. Šiuo metu kartu su partneriais rengiame straipsnius bei prisistatome mokslinėse konferencijose, parodose, skirtose saulės energetikai, o kartu sėkmingai vykdome net du projektus: CABRISS ir „Eco–Solar“.

– Kuo šie projektai skiriasi? Kokius produktus pagal juos kuriate?

– Abu projektai yra šiek tiek panašūs, nes jie iš esmės prisideda prie to, kad saulės energetikos produktų gamybos grandinėje būtų įgyvendinti žiedinės ekonomikos principai: saulės elementų ir modulių atliekų perdirbimas, medžiagų atgavimas ir vėl panaudojimas gamyboje, naujų, ekologiškesnių produktų bei gamybos procesų kūrimas.

Kartu su „Eco–Solar“ projekto partneriais „ISC-Konstanz“ esame sukūrę ir jau pagaminę prototipinius ekologiškus dvipusius saulės modulius, galinčius sugerti šviesą ir iš viršutinės, ir iš apatinės pusės. Taip pat kartu su tuo pačiu partneriu tobuliname saulės elementų gamybos procesą taip, kad jis taptų trumpesnis, būtų naudojama mažiau cheminių medžiagų ir dejonizuoto vandens, t. y. siekiame užtikrinti ekologišką gamybą. Tokie pakeitimai mums leis rinkai pasiūlyti ne tik pigesnį produktą, neprarandant jo kokybės, bet ir gaminant gerokai sumažinti išskiriamo anglies dioksido kiekį. Su anglies dvideginio pėdsako mažinimu saulės energetikos industrijoje susijusios veiklos šiuo metu yra labai aktualios ir skatinamos. Na, o su CABRISS projekto partneriais esame pagaminę saulės elementus, kuriuose yra naudojama perdirbta pagrindinė medžiaga – silicis. Pasiektas saulės elementų efektyvumas ir kokybė nenusileidžia įprastiems produktams.

– Ar be finansinės paramos tokios inovacijos įmanomos?

– Programos parama mums davė galimybę įdiegti savo įmonėje naujus technologinius procesus bei patobulinti jau esamus. Taip pat, kaip projekto rezultatą, turime galimybę rinkai pasiūlyti naujus produktus: inovatyvius, kokybiškesnius ir ekologiškesnius saulės elementus bei modulius. Visa tai padaryti per trumpą laikotarpį be išorinės finansinės ir mokslinės paramos – būtų sudėtinga. Ketiname toliau ieškoti galimybių dalyvauti „Horizonto 2020“ programose, skirtose gamybos efektyvumui bei automatizavimui didinti, pigesnių ir technologiškai inovatyvių produktų kūrimui, o šiuo metu esame pateikę dvi naujas paraiškas H2020 programoje ir laukiame, ar jos bus patvirtintos.

– Kokia jūsų įmonės ir kuriamų įrenginių ateitis? Kokių naujovių sulauksime?

– Artimiausios ateities planas – sėkmingai baigti dabar vykdomus minėtus projektus. Pagrindinis mūsų noras ir tikslas  – pasibaigus šiems projektams toliau naudoti kasdieninėje veikloje įdiegtas technologines inovacijas, didinančias saulės elementų ir modulių gamybos ekologiškumą bei leidžiančias atpiginti pagamintos produkcijos kainą užtikrinant kokybę ir ilgaamžiškumą. Pavyzdžiui, minėti dvipusiai saulės moduliai rinkai bus pasiūlyti jau 2018 m. Tokio tipo produktai leidžia sugeneruoti iki 25% daugiau elektros energijos iš to pačio ploto nei įprasti saulės moduliai, kas lemia jų didžiulį potencialą. Be to, planuojame tobulinti į pastatus integruojamus saulės modulius. Nors, ką pasiūlyti jau turime, galimybių tobulėti dar tikrai yra.