Lietuvos pirmininkavimo renginyje - dizaino politikos forume - rinkosi inovacijų ekspertai iš viso pasaulio

Data

2018 11 23

Įvertinimas
3
naujiena.jpg

Lapkričio 21-22 d. Briuselyje, Lietuvos nuolatinėje atstovybėje ES, vyko paskutinis Lietuvos pirmininkavimo Europos inovacijų agentūrų asociacijai TAFTIE renginys – politikos forumas dizaino inovacijų tema. Šis renginys užbaigė Lietuvos pirmininkavimo laikotarpį, kurio metu surengti net 5 tarptautiniai renginiai, subūrę diskusijoms ir patirties pasidalijimui Europos ir kitų pasaulio šalių inovacijų ekspertus. Lietuvą šioje asociacijoje atstovauja Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA).

„Minint Lietuvos 100-metį mums teko didelė garbė perimti Europos mastu gerai žinomos inovacijų profesionalų asociacijos vairą į savo rankas. Lietuva kaip pažangi šalis turėjo galimybę atsiskleisti, pristatyti prioritetus ir parodyti savo stipriąsias puses. Manau, kad inovacijų reformos kontekste mūsų šalies, kaip patikimo tarptautinio partnerio, įvaizdis sustiprėjo“, – sako Ričardas Valančiauskas, TAFTIE organizacinio komiteto pirmininkas, MITA Tarptautinių programų ir inovacijų skyriaus vedėjas.

Į politikos forumą dizaino inovacijų tema susirinko dalyviai bei svečiai ne tik iš Europos, bet ir Singapūro, Honkongo, Taivano, Naujosios Zelandijos. Renginio dalyvius sveikino ūkio viceministras Gintaras Vilda. Jis pasakojo apie Lietuvoje vykstančią inovacijų reformą ir pabrėžė ekonomikos orientaciją į aukštos pridėtinės vertės produktus. Dizaino inovacijos yra viena iš kūrybinių industrijų sričių,  numatytų kaip prioritetinių, pagal Sumanios specializacijos strategiją.

Apie dizaino inovacijas Lietuvoje pranešimą skaitė Audronė Drungilaitė iš Lietuvos dizaino forumo, atvyko svarbūs pranešėjai iš Europos Komisijos, Europos dizaino asociacijos BEDA, Danijos dizaino centro, Austrijos inovacijų agentūros FFG, švedų įmonės „Robin Edman Innovation“, PDR Velso bei daugelis kitų.

„Lietuviai stebina pasaulį kurdami naujoves. Džiaugiamės, kad tokie lietuvių produktai, kaip  išmanusis sonaras Deeper, išmanieji įtvarai EXO arba inovatyvaus dizaino paspirtukas Pigeon, vis dažniau sulaukia  tarptautinio įvertinimo dizaino srityje“, – pasakojo Audronė Drungilaitė iš Lietuvos dizaino forumo. Lietuvos dizaino sektorius yra jaunas, intensyviau vystosi pastarąjį dešimtmetį. Remiantis Lietuvos statistikos ir kitų šaltinių duomenimis, Lietuvoje specialias dizaino veiklas vykdo apie 248 įmonės, kurios generuoja apie 32,8 mln. eurų metinių pajamų, taip pat skaičiuojama, kad 634 Lietuvos dizaino kūrėjai sukuria apie 3,3 mln. eurų pajamų per metus. Lietuvoje yra 9 mokslo įstaigos, ruošiančios specialistus, ir apie 400 studentų, studijuojančių šioje srityje.

Dizaino politikos forume ekspertai aptarė dizaino reikšmę ir istorinę raidą, kaip nuo stilizavimo jis peraugo į industrinį dizainą, ergonomiką, dizaino vadybą, rinkodarą („brendų“) kūrimą, vėliau į inovacijas ir dabar plėtojamas paslaugų dizainas. Dizaino ateitis – didesnis vertės kūrimas vartotojams, orientacija į žiedinę ekonomiką.

Tad dizaino inovacijų sektorius yra sparčiai augantis sektorius pasaulio mastu, turi didelę reikšmę inovacijas kuriančiam verslui, padeda sukurti pridėtinę vertę, tampa įmonių strategijos dalimi.