BDAR
Close

Mokslo ir verslo atstovai Turkijoje užmezgė naujų kontaktų

Data

2017 12 13

Įvertinimas
0
2017_12_13a.jpeg

Ūkio ministerija kartu su Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) pakvietė įvairių sektorių verslo atstovus dalyvauti partnerių paieškos misijoje Turkijoje. Misijoje buvo kviečiami dalyvauti įmonių, klasterių ar įmonių tinklų atstovai, besidomintys naujų projektų inicijavimu ir turintys tarptautinio projekto bendradarbiavimo idėją.

Misija vyko gruodžio 4–5 d. Eskišehiro mieste. Tai universitetų miestas, svarbus Turkijos stambios pramonės, mokslo ir inovacijų centras. Išskirtinį Lietuvos ir Turkijos bendradarbiavimo renginį „LiTurGo“ padėjo suorganizuoti Užsienio reikalų ministerija ir Lietuvos ambasada Turkijoje. Misijos tikslas – padėti Lietuvos įmonėms surasti partnerių mokslinių tyrimų ir inovacijų projektams pagal tarptautines programas „Horizontas 2020“, „Eureka“ ar „Eurostars2“.

Turkijoje – naujas konsulatas

Renginys buvo organizuojamas dar ir siekiant paminėti šeštojo Lietuvos garbės konsulato Turkijoje atidarymą – jį Eskišehire atidarė Lietuvos ambasadorius Turkijos Respublikoje Audrius Brūzga. Konsulatui vadovauja verslininkas, įmonės „Hisbim“ grupės vadovas Zafer Türker. Jis inicijavo „LiTurGo“ ir padėjo renginį suorganizuoti.

Tikimasi, kad naujasis Lietuvos garbės konsulas padės Lietuvos verslui ieškoti kontaktų ir galimybių Eskišehiro provincijoje, prisidės prie abiejų šalių kultūrinio, mokslinio bendradarbiavimo stiprinimo. Beveik visos šios viltys ir buvo išpildytos renginio metu.

Pirmąją dieną vyko garbės konsulato atidarymo ceremonija, Lietuvos delegacija apsilankė Pramonės ir amatų rūmuose bei Anadolu ir Osmangazi universitetuose, susitiko su Eskišehiro provincijos gubernatoriumi Özdemir Çakacak ir miesto meru prof. dr. Yılmaz Büyükerşen.

Antrąją dieną vyko renginys, kuriame siekta skatinti šalių bendradarbiavimą: jame Lietuvos ir Turkijos atstovai pristatė idėjas, kurias galima būtų įgyvendinti pasinaudojant įvairiomis Europos Sąjungos programomis.

Sėkmingas vizitas

Renginyje projektines idėjas pristatė Vilniaus ir Aleksandro Stulginskio universitetų bei šešių Lietuvos įmonių atstovai. Turkijos įmonės ir universitetai pateikė 15 projektų. Konferencijos metu Viktorija Bražiūnaitė, MITA mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų programų ir tarptautinio bendradarbiavimo skyriaus vyriausioji specialistė, pristatė Lietuvos inovacijų ekosistemą ir bendradarbiavimo galimybes.

Dauguma įmonių atstovų pasirašė arba sutarė pasirašyti bendradarbiavimo sutartis ir kartu teikti „Horizontas 2020“ paraiškas informacinių ryšių ir technologijų (ICT), energijos, transporto ir kitose srityse.

Artūras Lukševičius, MB „Tikras vaizdas“ direktorius, vykęs į Turkiją pristatyti įmonės idėjų ir rasti bendraminčių, teigia, jog vizitas buvo vaisingas: „Nors kol kas sutarčių nepasirašėme, tačiau radome mokslo ir verslo partnerių, prisidėsiančių prie tyrimų, skirtų mūsų naujam projektui įgyvendinti – kuriame prietaisą hologramoms erdvėje transliuoti be optinių stiklų.“

Hubertas Kazlauskas, UAB „Energy Advice“, kuriančios produktus, skirtus skaitmenizuoti pramonės įmonių energetiką bei sumažinti energijos sąnaudas, kas labai svarbu Turkijoje, pardavimų vadybininkas, taip pat užmezgė naudingų ryšių.

„Renginio metu ieškojome partnerių dėl R&D bendradarbiavimo tarptautinėse mokslinių tyrimų ir inovacijų programose ir domėjomės „EA-PSM Electric“ ir „EA-PSM Hydraulic“ produktų platinimo galimybėmis Turkijoje, – pasakoja p. Kazlauskas. – Pavyko užmegzti ryšius su Turkijos informacinių technologijų, inžinerinėmis bei pramonės įmonėmis. Su šių įmonių atstovais bendraujame ir toliau, ieškome galimybių bendradarbiauti. Esame dėkingi MITA už operatyvų ir kokybišką renginio organizavimą.“

Mokslo atstovai irgi susilaukė didelio Turkijos partnerių dėmesio, o taip pat užmezgė naudingų kontaktų su Lietuvos verslo atstovais, sutarė vystyti bendras veiklas. Buvo aptartos bendradarbiavimo galimybės medicininių duomenų analizės, vaizdų apdorojimo (angl. Image Processing), duomenų gavybos (angl. Data Mining), giliojo mokymosi (angl. Deep Learning) galimybių panaudojimo, žemės ūkio technologijų apdorojimo ir skaitmeninimo, pastatų iš atsinaujinančių biologinių medžiagų statybos bei naujų biologinių produktų kūrimo srityse.

Tęs renginio formatą

„Su turkais užmezgėme itin glaudžius ryšius, – sako p. Bražiūnaitė. – Turkijos įmonių atstovai siekė įgyvendinti savo tikslą – susirasti partnerių. Renginys buvo labai sklandus ir produktyvus, todėl ir MITA, ir įmonių atstovai džiaugiasi greitai pasiektais rezultatais ir bendradarbiavimo galimybėmis ateityje.“

Ponas Lukševičius pritaria p. Bražiūnaitei ir sako, kad į Turkiją važiavo su kitokiu nusiteikimu: „Manėme, kad reikės ilgai ieškoti bendros kalbos, tačiau patys turkai buvo pasiryžę kuo greičiau užmegzti efektyvų bendradarbiavimą. Tuo labai džiaugiamės ir šiuo metu palaikome glaudžius ryšius su rastais partneriais“.

Nors kai kurioms įmonėms, radusioms partnerius Turkijoje ir planuojančioms dalyvauti „Horizontas 2020“ programoje, dar reikės grįžti, dauguma įmonių jau pasiekė tikslą arba kaip tik juda jo link.

„Kaip minėta, šio bendradarbiavimo tikslas – padėti Lietuvos įmonėms rasti partnerių dalyvauti tarptautinėse programose „Horizontas 2020“, „Eureka“ ar „Eurostars2“. Nuodugniai išanalizavę ir aptarę mūsų poreikius šį sėkmingą renginio formatą numatome tęsti ir kitąmet. Su partneriais Turkijoje planuojame aptarti sritis, ties kuriomis kryptingai koncentruosimės siekdami sėkmingai dalyvauti minėtose programose“, – ateities planais dalinasi p. Bražiūnaitė.