BDAR
gdpr

Europos kosmoso agentūros konkursą laimėjo 9 projektai

Data

2019 08 29

Įvertinimas
0
sunrise-1756274_1280.jpg

Paskelbti Europos kosmoso agentūros (EKA) penktojo konkurso rezultatai pagal Lietuvos su EKA vykdomą Europos bendradarbiaujančios valstybės planą (PECS). Konkursą laimėjo 9 verslo ir mokslo projektai,  kuriems bus skiriamas beveik 1,7 mln. eurų finansavimas.

Konkurso laimėtojai – aukštųjų technologijų įmonės ir mokslininkų grupės: UAB „NanoAvionika“, UAB „Standa“, UAB „Juodosios gulbės technologijos“, UAB „Elsis PRO“, Vilniaus universiteto Fizikos fakultetas (2 projektai), Baltijos pažangių technologijų institutas,  Kauno technologijos universiteto Matematikos ir gamtos mokslų fakultetas, Fizinių ir technologijos mokslų centro Lazerių technologijų skyrius. Projektai bus įgyvendinami pasitelkiant partnerius ne tik iš Lietuvos, bet ir Danijos. 

 „Lietuva siekia tapti pilnaverte Europos kosmoso agentūros nare, todėl puikūs konkurso rezultatai atveria galimybes įgyvendinti šį tikslą. Mūsų šalis turi didelį potencialą tapti kosminių technologijų kūrėja“, –  sako MITA direktorius Kęstutis Šetkus.

Lietuviai projektuose vystys naujas technologijos, aktualias pasaulinei kosmoso pramonei ir vykdys pažangius mokslinius tyrimus. Pavyzdžiui, kosmoso startuolis „Juodosios gulbės technologijos“ kurs kosminių šiukšlių gaudymo simuliatorių; informacinių ir ryšių technologijų bendrovė „Elsis Pro“ žengia į kosmoso sritį ir kurs duomenų mainymosi ir valdymo platformą; lazerių bendrovė „Standa“ kurs pozicionavimo įrenginį kosmoso reikmėms.

Iš viso Europos kosmoso agentūros konkursui, kuris buvo skelbiamas pavasarį,  buvo pateikta 15 paraiškų: 8 paraiškas pateikė įmonės, o 7 – mokslo įstaigos.

 „Šiemet sulaukėme didelio susidomėjimo iš Lietuvos dalyvių, todėl džiaugiamės rezultatais ir kokybiškais projektais, kurie puikiai vertinami užsienio ekspertų“, –  komentavo Lietuvos kosmoso biuro, veikiančio prie MITA, koordinatorė Eglė Elena Šataitė.

Atsižvelgiant į tai, kad šio penktojo EKA konkurso metu finansavimas skirtas net 9 projektams, o skirta finansavimo suma yra žymiai didesnė nei ankstesnių konkursų metu, daugiau PECS kvietimų teikti paraiškas skelbti neplanuojama, tuo pačiu pradedama ruoštis deryboms dėl tolimesnių bendradarbiavimo su EKA žingsnių.

Lietuva gali rinktis iš 3 bendradarbiavimo alternatyvų: pratęsti Lietuvos dalyvavimą PECS, tapti asocijuota EKA nare 7 metams arba tapti pilnaverte EKA nare. Rengiantis deryboms su EKA, šiuo metu taip pat lygiagrečiai rengiami du dokumentai:  Lietuvos kosmoso sektoriaus raidos galimybių studija ir EKA kartu su Ekonomikos ir inovacijų ministerija rengiama Lietuvos PECS įgyvendinimo ataskaita („šalies profilis“). Abu dokumentus planuojama baigti rengti š.m. rudenį. 

Prie Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) veikiantis Lietuvos kosmoso biuras nuolat teikia informaciją bei konsultacijas suinteresuotiems dalyviams  apie galimybes dalyvauti nacionalinėse ir tarptautinėse programose. Šiais metais jis organizavo informacinį seminarą dalyviams Vilniuje bei išvyką į Rygoje vykstančią Baltijos kontaktų mugę kosmoso tema.

Lietuva bendradarbiavimo susitarimą su EKA pasirašė 2010 m., 2014 m. – Europos bendradarbiaujančios valstybės susitarimas (EBV). 2015 m. sudaryta EKA Europos bendradarbiaujančios valstybės plano chartija . Įgyvendinant 5 metų trukmės EBV susitarimą, EKA skelbė su Lietuva suderintus ir tik Lietuvos subjektams skirtus kvietimus teikti paraiškas įgyvendinti projektus pagal EKA vykdomas MTEP programas. Pagal įvykusius 5 konkursus nuo 2015 metų iš viso finansuoti 34 projektai, skirtas 5,5 mln. eurų finansavimas. Taip pat nuo  2016 m. Europos kosmoso agentūroje praktiką atliko 5 studentai iš Lietuvos.