BDAR
Close

„GovTech“ laboratorija apdovanota už geriausią viešojo sektoriaus projektą

Data

2020 02 05

Įvertinimas
1
GovTech Lab asociatyvi.jpg

Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūroje jau veikianti „GovTech“ laboratorija, skatinanti inovacijas viešajame sektoriuje, pelnė geriausią Lietuvos viešojo sektoriaus projekto apdovanojimą.

Vasario 4 d. vyko pirmieji projektų valdymo apdovanojimai Lietuvoje „PMILT Awards 2019“,  kurių metu Projektų valdymo institutas (Project Managament Institute, PMI), švenčiantis veiklos 50-metį, įvertino ir apdovanojo geriausius savo srities profesionalus šalyje.

„GovTech laboratorija yra išskirtinis Lietuvoje vystomas projektas, kuris siekia pokyčių viešajame sektoriuje, įtraukdamas startuolius į naujų produktų kūrimą. Džiaugiamės, kad jau pernai pelnęs ir Europos politikos inovacijų apdovanojimą, šis projektas sulaukia vis didesnio dėmesio“, – sako Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) direktorius Kęstutis Šetkus.

Projektai varžėsi trijose kategorijose – geriausias verslo projektas, geriausias viešojo sektoriaus projektas ir geriausias socialinis projektas, kuriuos vertino tarptautinė ekspertų komisija.

„GovTech Lab“ iniciatyva prasidėjo 2019 m. kovo mėn. programos „Kurk Lietuvai“ rėmuose bendradarbiaujant su Ekonomikos ir inovacijų ministerija, o 2019 metų pabaigoje „GovTech“ laboratorija oficialiai startavo Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūroje. Šios iniciatyvos tikslas – skatinti inovacijų kūrimą viešajame sektoriuje, įtraukti kuo platesnį rinkos dalyvių ratą į viešojo sektoriaus sprendimų kūrimą.

Didelis dėmesys skiriamas startuolių ekosistemos plėtrai, siekiant paskatinti startuolius kurti produktus socialinėms ir kitoms viešojo sektoriaus problemoms spręsti. Manoma, kad tik nedidelė dalis iš daugiau kaip 900 Lietuvoje veikiančių startuolių kuria inovatyvias technologijas viešajam sektoriui. O štai „GovTech“ rinkos augimo potencialas yra didžiulis: net 12 proc. viso BVP Lietuvoje sudaro viešieji pirkimai, todėl startuoliams ir visoms inovatyvioms bendrovėms viešasis sektorius ateityje gali tapti svarbiu klientu.

Pagrindinė „GovTech“ laboratorijos veikla – iššūkių organizavimas.

„Kasmet organizuosime kelias iššūkių serijas, kurių metu viešojo sektoriaus institucijos paskelbs joms aktualias problemas, o startuoliai, verslas ir visuomenė galės siūlyti inovatyvius, grįstus naujausiomis technologijomis, problemų sprendimo būdus“, –  pasakojo „GovTech Lab“ projekto vadovė Arūnė Matelytė.

Pernai startavusioje bandomojoje „GovTech Lab“ iššūkių serijoje dalyvavo 3 viešojo sektoriaus institucijos – Lietuvos Bankas, UAB „Ignitis Grupė“ ir Všį „Kaunas 2022“. Šių institucijų iššūkiai buvo susiję su duomenų rinkimu, apdorojimu ir dalijimusi. Daugiau nei 10 komandų pateikė sprendimų idėjas. Paskutinis iššūkių serijos etapas vyks š. m. vasario 24 d., kuriame bus galima pamatyti jau sukurtą sprendimo prototipą Lietuvos banko iššūkiui.

Skaičiuojama, kad pasauliniu mastu „GovTech“ – tai net 400 mlrd. dolerių pasaulinė rinka, kurią galėtų išnaudoti startuoliai ir valstybės. Vien Europoje esama daugiau kaip 2000 „GovTech“ startuolių.

Tarp „GovTech“ įgyvendinamų projektų pavyzdžių pasaulyje – išmaniojo miesto technologijos: nuo transporto programėlių iki miestiečių įsitraukimo į sprendimų priėmimą; dirbtiniu intelektu grįsta ir gydytojų laiką taupanti rentgeno nuotraukų aprašymo technologija; dirbtiniu intelektu grįstas užklausų viešajam sektoriui optimizavimas; 3D virtualios laboratorijos mokymosi platforma aukštesniųjų klasių bei universitetų studentams  ir kt.

Projektas „GovTech laboratorija“ finansuojamas Europos regioninio plėtros fondo lėšomis. Veiksmų programos priemonės numeris ir pavadinimas: 01.2.1-LVPA-V-842 Inogeb LT